Koupili byty, nájem platí. Přesto mohou skončit na ulici

11. března 2018 v 15:37 |  Články v tisku
Jirkov - Obrovské problémy řeší v současné době členové několika sdružení vlastníků bytů v Jirkově. I když si své byty před lety legálně odkoupili a řádně odvádějí předepsané platby do společného fondu, mohou se ocitnout na ulici. Čelí totiž nájezdům spekulantů, kteří v obytných domech skupují byty a dále je pronajímají.
29.10.2014 17
SDÍLEJ:
Sídlištní předěl mezi Chomutovem a Jirkovem.Foto: Deník/ Jan Vraný

Osm let v pohodě

Město privatizovalo obytné domy před osmi lety. Byty prodalo jejich dosavadním nájemníkům, kteří se sdružili do jednotlivých společenství vlastníků bytů (SVJ) a zvolili si předsedy a členy výboru, kteří za úplatu domy spravují.
"Všichni byli spokojeni, s pomocí města se i podařilo zbavit nepřizpůsobivých nájemníků, většinou neplatičů," popisuje bezproblémové počátky předseda SVJ v jirkovské části Nové Ervěnice Miroslav Rozsypal. Podotýká, že stanovené odvody do fondu, z něhož se platí náklady za energie a teplo a také opravy a údržba domů, hradili i lidé závislí na sociálních dávkách. "Státní správa sociálního zabezpečení totiž podmiňovala výplatu dávek potvrzením od společenství vlastníků, že příjemce nemá dluhy," vysvětlil. Jakmile začal dávky vyplácet úřad práce, tato praxe ale ustala. "Úřadu stačí potvrzení vlastníka bytu, že mu nájemník platí. Že ale vlastník neodvádí do fondu společenství vůbec nic, to už úřad nezajímá," poukázal na současnou praxi Rozsypal.
Spekulanti proto podle něj pronajímají odkoupené byty úmyslně příjemcům sociálních dávek, od nichž požadují neúměrně vysoké nájemné. Sami do fondu SVJ neodvádějí ani korunu. Inkasují tedy značné sumy, náklady s bydlením přitom nemají žádné.
"Peníze spekulantům stát beze všeho vyplácí prostřednictvím dávek na bydlení, jež pobírají nájemníci spekulantů," kroutí hlavou Rozsypal. "Pro členy SVJ je to dvojí zlo. Nepřizpůsobiví lidé, kteří se do Jirkova stěhují z celé republiky, se neumějí chovat. Ničí či poškozují navíc i zařízení domů. Ve fondu zároveň chybějí prostředky na nutné úhrady za energie a teplo. Slušným lidem tak náhle hrozí, že v bytech zmrznou." Upozornil, že v horším případě mohou čelit i exekuci, ačkoli nikdy nikomu nic nedlužili. "O tom, jak vlivem řádění nepřizpůsobivých klesla v dané lokalitě hodnota bytů, ani nemluvě. Byt, který měl nedávno na trhu nemovitostí hodnotu 300 tisíc korun, dnes jeho majitel prodá sotva za třetinovou cenu," vypočítal Rozsypal.
Že je nebezpečí reálné a akutní, dokazuje podle Rozsypala nedávný krach jednoho z jirkovských SVJ, dalšímu SVJ v Nových Ervěnicích se 36 byty vzhledem k dlužné částce bankrot hrozí každým dnem. Ve fondu oprav totiž eviduje pohledávku 800 tisíc korun. Finanční problémy má ale podle Rozsypala hned 18 SVJ v Jirkově.
"Nikdo nepočítal s tím, že po omezení vlastníků ubytoven si spekulanti najdou jinou cestu, jak stát odrbat. Bohužel, nyní už na úkor slušných lidí, jimž, zdá se, nikdo nedokáže pomoci," dodal. V boji proti spekulantům se spojil s předsedkyní Společenství pro dům Na Borku 1600 a 1601 Vlastou Kubaczkovou. "SVJ se kvůli spekulantům ocitají v druhotné platební neschopnosti. Proto se chceme prostřednictvím poslance Davida Kádnera a místostarostky Jirkova Dany Jurštakové spojit se starosty v celém Ústeckém kraji a iniciovat jednání na úrovni sněmovny a vlády ke změně legislativy," nastínila další krok.
Zoufalá je podle nich situace ne příliš movitých vlastníků bytů, kteří si na zateplení fasád a oken ve svých domech před lety vzali úvěry. "Tím, že spekulanti za své pronajaté byty neodvádějí platby do společného fondu, vystavili zbylé vlastníky existenčním problémům. Není z čeho úvěry splácet, banky ale peníze vymáhají, a to tvrdě. Pokud stát okamžitě a razantně nezasáhne, budou následovat řetězové exekuce s nedozírnými následky," varuje Rozsypal.
Stát místo pomoci SVJ dále sráží do kolen. "Legislativa vůči SVJ se zpřísňuje. Bytová družstva mají naopak výrazně rozsáhlejší pravomoci. Mohou například dohlédnout na to, kdo se do družstevního bytu nastěhuje. V tom jsou SVJ bezmocná," dodal.
Zdroj: https://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/jirkov-koupili-byty-najem-plati-presto-mohou-skoncit-na-ulici-20141029.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama